NU depășește Kansas, se îndreaptă către NCAA Regional

LINCOLN, Nebraska. – Nu a fost ușor, dar echipa de volei din Nebraska a avansat la a 38-a apariție regională, record NCAA, cu o victorie cu 3-1 în fața Kansasului, vineri seară, la Devaney Center.

Cap de serie numărul 2 Huskers a câștigat primele două seturi relativ ușor (25-14 și 25-18), înainte ca Kansas să ia al treilea set cu scorul de 25-19. Setul al patrulea a inclus 13 egaluri și opt schimbări de lider, cu scorul în două puncte pentru ultimele 26 de raliuri, dar Nebraska a înregistrat ucideri consecutive de bekka allick Y Lindsay Krause pentru a scoate o victorie 26-24 pentru a pecetlui meciul.

Odată cu victoria, Nebraska (26-5) a avansat într-un NCAA Regional pentru al 11-lea sezon consecutiv și a 28-a oară în ultimele 29 de sezoane. Kansas și-a văzut sezonul încheiat cu un record de 19-11, în timp ce Huskers s-au îmbunătățit la 88-0-1 all-time împotriva lui Jayhawks.

Nebraska a lovit .232 în joc în timp ce ținea Kansas la un procentaj de .152 de lovituri. Huskers au terminat cu 13 mai multe ucideri (58-45) și 11 mai multe săpături (71-60) decât Jayhawks, în timp ce KU a depășit Nebraska cu 13-11. Kansas a avut, de asemenea, patru servije cu as, în timp ce Nebraska a avut un as.

Patru Huskers au terminat în ucideri cu două cifre, conduse de cele 13 ucideri ale lui Krause, cu o medie de bataie de .357. madi kubik Y Ally Batenhorst fiecare a avut 10 ucideri și a produs dublu-duble. Allick a avut nouă ucideri la un procent de atac de .562, Kaitlyn Horn a condus NU cu șapte blocuri și Kubik a condus Nebraska cu 16 săpături. Nicklin Gamez a revenit la formație și a oferit 25 de pase decisive, în timp ce anni evans A terminat cu 20 de pase decisive.

Rhian Swanson, care nu a jucat în primul set, a condus Kansas cu 14 ucideri. Kennedy Farris a produs 17 săpături, iar Rachel Langs a avut nouă blocuri.

Seria 1: Blocaje consecutive ale lui Allick, unul cu Batenhorst și unul cu Lauenstein, i-au adus pe Huskers cu 5-2. Hord și Krause au blocat înainte ca Kubik să termine o ucidere și apoi s-au alăturat lui Hord în blocare pentru un avans de 13-8. După o eroare de serviciu, Huskers au obținut patru puncte consecutive pentru a urca cu 17-9. Batenhorst a avut două victime în acea porțiune. Jayhawks s-au întors cu trei puncte pentru a reduce scorul la 17-12, dar Big Red a răspuns cu vârfuri de la Lauenstein și Batenhorst și a profitat de trei erori din Kansas pentru a reuși 22-13. Krause și Kubik au înregistrat ucideri consecutive în timp ce Huskers au câștigat primul set, 25-14.

set 2: Kansas a condus cu 11-10 când Hord și Batenhorst au înregistrat ucideri pentru a-l pune pe NU înapoi în față. După o ucidere de către Rachel Langs de la KU a egalat setul la 13-13, Huskers au continuat cinci lovituri consecutive pentru a merge în sus cu 18-13. Allick și Kubik aveau fiecare câte două, iar Batenhorst avea câte unul. Nebraska a condus cu 20-16 înainte ca uciderile lui Hord și Batenhorst să mărească avantajul. Allick a încheiat setul cu două vârfuri pentru o victorie cu 25-18. Nebraska a lovit .395 în al doilea set.

Setul 3: Jayhawks au folosit un run de 4-0 pentru a lua un avans de 8-5, iar Jayhawks au condus până la cinci la 17-12. Nebraska a pus la punct o serie de trei puncte la uciderea lui Batenhorst și Kubik pentru a retrage cu 17-15, dar Kansas a răspuns cu trei omoruri și un blocaj pentru a crește cu șase, 21-15. Kansas a încheiat setul al treilea, 25-19.

Setul 4: Cu scorul la egalitate 6-6, Hord a pus împreună două blocuri (cu Krause și Lauenstein) și o ucidere pentru a-l împinge pe Big Red la un avantaj de 9-6. Huskers au rămas în față la 13-10 după o ucidere a lui Batenhorst, dar Kansas a mers pe o rundă de 5-1 pentru a lua conducerea cu 15-14. Jayhawks au avut trei ucideri, un bloc și un as pentru a-i pune înapoi în față. Allick și Krause au răspuns rapid pentru Huskers cu ucidere consecutive, dar Langs a răspuns cu o ucidere și bloc pentru Jayhawks pentru a face 17-16. NU a fost din nou în față, 18-17, după uciderile lui Krause și Kubik, dar din nou Kansas a avut un răspuns când Swanson a terminat și o eroare Husker a făcut 19-18 Jayhawks. Hord a făcut un pas pentru Huskers încă o dată cu o ucidere și un blocaj pe Batenhorst, în timp ce Huskers au reluat conducerea cu 20-19. Dar Kansas a revenit cu ucideri consecutive pentru a urca înapoi, 21-20. Jayhawks au servit mult pentru a egala scorul la 23-23, iar o ucidere a lui Krause ia dat lui NU un punct de meci la 24-23. Kansas a primit un bloc pentru a egala scorul la 24-24, dar Allick a trimis o ucidere la podea pentru un punct de meci 25-24. Krause a încheiat meciul cu a 13-a ucidere pentru o victorie cu 26-24.

Pana data viitoare: Huskers avansează în semifinalele regionale NCAA joia viitoare. Adversarul din Nebraska și locația nu vor fi cunoscute până sâmbătă seara. Dacă capul de serie numărul 1 din regiune, Louisville, avansează în semifinalele regionale NCAA, va găzdui competiția regională joia și sâmbăta viitoare. Dacă Louisville este supărat de numărul 8, Purdue, sâmbătă seara, Huskers ar găzdui regionalul la Devaney Center.

Note de după jocul Nebraska

• Odată cu victoria, Nebraska s-a îmbunătățit la 88-0-1 all-time împotriva Kansasului.
  • Nebraska a avansat într-un NCAA Regional pentru a 38-a oară în istoria programului și a 28-a oară în ultimele 29 de sezoane. Cele 38 de călătorii ale lui Huskers la o regiune NCAA sunt cele mai multe din istoria NCAA.
  • Huskers au avansat la 11 regionale NCAA consecutive, a doua cea mai lungă serie activă din țară.
  • Odată cu victoria, Nebraska s-a îmbunătățit la 125-35 tot timpul în turneul NCAA. Huskers ocupă locul al doilea în istoria NCAA în victoriile postseason și procentul de câștiguri (.781).
  • Nebraska s-a îmbunătățit la 28-2 toate timpurile în meciurile din turul al doilea NCAA.
  • NU s-a îmbunătățit la 79-7 all-time în meciurile de acasă din Turneul NCAA, inclusiv un record de 24-2 la Devaney Center. Huskers au câștigat 18 meciuri consecutive acasă la Turneul NCAA.
  • Huskers au câștigat primele două seturi în această seară și au 95-1 la Turneul NCAA când au câștigat cu un avans de 2-0. Nebraska a câștigat 94 de meciuri consecutive postseason câștigând primele două seturi.
  • Huskers s-au îmbunătățit la 58-1 all-time împotriva adversarilor neclasați în turneul NCAA. În general, Nebraska a câștigat 105 de meciuri consecutive împotriva adversarilor neclasați din 2017.
  • John Cook s-a îmbunătățit la 92-23 în cariera sa în turneul NCAA.
  • Cook are acum 84-18 la turneul NCAA ca antrenor principal al Nebraska. Procentul său de victorie de 0,824 în postsezon la Nebraska este cea mai mare notă din istoria NCAA în rândul oricărui antrenor cu cel puțin 25 de jocuri de turneu NCAA la o școală.
  • Nebraska a limitat Kansas la doar două ucideri și un procentaj de atac de -.250 în primul set, prima dată când Jayhawks au lovit negativ într-un set în acest sezon. La intrarea în meci, cel mai scăzut procent de atac pentru Kansas în primele 110 seturi ale sezonului a fost de .000 împotriva Texas Tech.
  • Kansas a avut 17 ucide în al treilea set, după ce a totalizat doar 14 ucide în primele două seturi combinate.
  • În setul doi, bekka allick (5-0-9), Ally Batenhorst (3-0-5), Lindsay Krause (3-0-4) și kaitlyn hord (3-0-6) a combinat pentru 14 ucideri și 0 erori la 24 de swing, afișând un procentaj de atac de .583.
  • Lindsay Krause a fost blocată în al treilea set la cea de-a 32-a ei swing al turneului NCAA. A marcat prima sa eroare din postsezon, deoarece a început turneul NCAA cu 15 ucideri în 31 de swing-uri fără nicio eroare.
  • Krause a condus Nebraska cu 13 ucide împotriva Kansasului, batând .357. În primele două jocuri ale turneului NCAA, Krause are 23 de ucideri la un procentaj de .417 de lovituri.
  • Allick a avut nouă ucideri în 16 leagăni fără erori împotriva lui Kansas. În primele două jocuri ale turneului NCAA, Allick a avut 13 ucideri în 23 de swing-uri cu o eroare pentru a afișa un procentaj de atac de .522.
  • Batenhorst a produs un dublu-dublu cu 10 ucideri și 10 săpături. Cele 10 săpături ale sale au fost timide ale carierei sale.
  • Kubik a avut și un dublu-dublu cu 10 ucideri și 16 săpături. Cele 16 săpături ale sale au fost un nivel record al sezonului și unul mai puțin decât cel al carierei sale.
  • Hord a avut șapte blocuri împotriva lui Kansas și are 16 blocaje în primele două jocuri ale turneului NCAA.
  • lexi rodriguez el a avut 14 săpături împotriva Kansasului și are 33 de săpături în primele două jocuri ale turneului NCAA, cu o medie de 4,7 săpături pe set.
  • whitney lauenstein și-a egalat cariera maximă cu șapte săpături împotriva Kansasului.
  • Nicklin Gamez (25) și anni evans (20) fiecare a avut 20 de pase decisive în joc. Aceasta a marcat pentru a doua oară în acest sezon când doi setters din Nebraska au avut 20 de pase decisive într-un meci, deoarece Hames și Evans au avut, de asemenea, 20 de pase decisive într-o victorie în cinci seturi la Creighton pe 7 septembrie.